X
تبلیغات
کالج کارآفرینی تیوان

قالیباف: از موضوع شکایت دولت بی‌خبرم

شهردار تهران با بیان اینکه شهردار باید توسط مردم انتخاب شود، انتخاب مستقیم شهردار را از جهات مختلف برای مردم، شورای شهر و شهردار مفیدتر دانست و تاکید کرد:...

 شهردار تهران با بیان اینکه شهردار باید توسط مردم انتخاب شود، انتخاب مستقیم شهردار را از جهات مختلف برای مردم، شورای شهر و شهردار مفیدتر دانست و تاکید کرد: با انتخاب مستقیم شهرداران توسط مردم باید اختیارات شوراها نیز افزایش یابد.

به گزارش ایسنا، محمد باقر قالیباف در حاشیه مراسم تست گرم توسعه شرقی خط چهار ــ در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا درخصوص تصویب یک فوریت انتخاب شهرداران توسط مردم، گفت: من از گذشته دور و قبل از زمانی که به عنوان شهردار انتخاب شوم، معتقد بودم که شهردار باید توسط مردم انتخاب شود، چرا که این انتخاب مستقیم از جهات مختلف برای مردم، شهردار و شورای شهر مفیدتر است.

وی خاطرنشان کرد: با انتخاب شهردار توسط مردم، وی موظف است، علاوه بر پاسخگویی به شورای شهر به طور مستقیم پاسخگوی مردم باشد.

شهردار تهران افزود: در این راستا باید اختیارات شوراها نیز افزایش یابد. واقعیت این است که امروزه شورای شهر، تنها شورای شهرداری است و باید وقتی شهردار با رای مستقیم مردم انتخاب می‌شود، اختیارات شورای شهر نیز افزایش یابد.

وی تصریح کرد: در گام بعدی باید اختیارات محلی در شهر و روستا در اختیار شورای شهر قرار گیرد تا خواسته قانون اساسی نظام جمهوری اسلامی در خصوص نقش جدی مردم در امورات خود محقق شود.

وی در خصوص بحث تجمیع انتخابات شوراهای شهر و ریاست جمهوری با تاکید بر این که هیچ نظر خاصی در این مورد ندارد گفت: به هر حال اختیار این تصمیم گیری به نمایندگان واگذار شده است که بتوانند تصمیم منطقی در این خصوص اتخاذ کنند و تصمیم مجلس برای ما قابل قبول است.

قالیباف در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص عدم پرداخت دو میلیارد تومان کمک مالی به مترو خاطر نشان کرد: من مورد خطاب این سوال نیستم و در خصوص اجرا نشدن این قانون باید از مسوولان آن حوزه پرسیده شود. من به عنوان شهردار می توانم تنها بگویم که باید آن چیزی که تصویب می‌شود، اجرا شود و امیدوارم به زودی این قانون ابلاغ و اجرایی شود .

وی عنوان کرد: با تزریق این دو میلیارد تومان در حوزه حمل و نقل شاهد رشد چشمگیر این حوزه خواهیم بود چرا که ما امروزه یک میلیون و 800 هزار مسافر جابجا می‌کنیم و با تزریق این پول قادریم در کمتر از شش ماه این ظرفیت را به چهار میلیون افزایش دهیم.

شهردار تهران همچنین در پاسخ به سوالی در خصوص ماجرای شکایت دولت از شهرداری، گفت: از موضوع شکایت دولت از شهرداری بی‌خبرم.

به گزارش ایسنا، قالیباف در خصوص برنامه شهرداری در ساماندهی بازار تهران نیز گفت: جابجایی بازار امکان پذیر نیست و باید مسوولان، بازاریان و شهرداری تهران در خصوص افزایش ضریب امنیت این منطقه جلساتی برگزار کنند تا راه‌حل‌ نهایی در این خصوص اتخاذ شود.
 اعتبار و پولی برای خرید واگن‌ها از سوی دولت داده نشده

به گزارش ایسنا، محمد باقر قالیباف همچنین در مراسم تست گرم توسعه شرقی خط چهار مترو - حدفاصل ایستگاه‌های میدان شهدا تا ایستگاه شهید کلاهدوز، ضمن تقدیر و تشکر از تمامی پرسنل در حوزه حمل‌ و نقل و ترافیک به خصوص مترو، گفت: بدون شک خون دل‌ها و زحمات زیادی در این خصوص کشیده شده است و برای توسعه خطوط مترو از جان مایه گذاشته شده است وامروز شاهد احداث ایستگاه شهید کلاهدوز در یکی از محروم‌ترین مناطق تهران باشیم.

شهردار تهران همچنین از مردم منطقه پیروزی به دلیل مشکلات صبری که در طول سه سال اجرای پروژه داشته‌اند تشکر کرد و گفت: هر کسی که بتواند سنگی را از پای مومنی بردارد، در ثواب همیشه شریک است، بدون شک مردم این منطقه نیز که در این چند سال سختی کشیدند در ثواب این کار مهم شریک هستند.

وی در ادامه گله‌مندی‌های مدیران مترو را به جا دانست و اضافه کرد: مترو تنها متعلق به شهرداری تهران نیست و این پروژه بدون شک یکی از پارامترهای مهم در سنجش پیشرفت کشور در ابعاد مختلف اجتماعی، فرهنگی، مهرورزی و عدالت محوری است.

وی با اشاره به صحبت‌های پیشین خود درباره بومی شدن صنعت مترو، خاطرنشان کرد: 5/5 کیلومتر حدفاصل متروی میدان شهدا تا شهید کلاهدوز به دست متخصصان ایرانی و 100 درصد بومی انجام شده است، در حالی که پیش از این زمانی بود که با حمایت شرکت‌های و مهندسان خارجی تنها سالانه 5/2 کیلومتر تونل احداث می کردیم، اما در چهار سال اخیر توانسته‌ایم این رقم را به 20 کیلومتر در سال ارتقا دهیم و حتی توان نرم‌افزاری و سخت‌افزاری آن را هم داریم که این رقم را به بالای 30 کیلومتر در سال برسانیم.

وی اظهار کرد:  مترو یکی به عنوان یکی از مهمترین شاخص‌های اصلاح الگوی مصرف می‌تواند راهگشا باشد. تاثیرگذاری مترو در همه امور یک واقعیت است و امیدوارم حمایت از آن در لابه‌لای مسایل اجرایی و مسایل فردی و نگاه‌های خارج از انصاف گم نشود و تنها خدمت به مردم هدف اصلی باشد.

به گزارش ایسنا، وی با اشاره به دغدغه‌های شرکت مترو در برداشت از صندوق ذخیره ارزی در ارتباط با دولت، عنوان کرد: من به عنوان شهردار شهر تهران به مردم قول می‌دهم این مشکلات را حل می کنم.

شهردار تهران تصریح کرد: اعتبار و پولی برای خرید واگن‌ها از سوی دولت داده نشده، اما شورای شهر تهران و شهرداری تهران به مردم قول داده که در شهریور ماه همزمان تعداد واگن‌ها و خطوط ریلی را افزایش دهد و شهرداری همچنان بر سر قول خود ایستاده است؛ در این راستا فشار زیادی وارد می‌شود، اما در تیرماه بخشی از واگن‌های جدید وارد ناوگان ریلی شهر تهران می‌شود.

قالیباف با اشاره به پتانسیل‌های فنی شرکت متروی تهران، افزود: روزانه یک میلیون و 800 هزار مسافر توسط مترو جابجا می‌شود و قادریم این تعداد را به چهارمیلیون نفر ارتقاء دهیم و برای انجام این مهم تنها نیازمند افزایش واگن‌ها هستیم.

وی با اشاره به این که امسال سال شکوفایی در عرصه حمل و نقل عمومی شهر تهران است، اضافه کرد: باید تا پایان سال خط چهار متروی تهران به طور کامل به بهره‌برداری برسد.

شهردار تهران در پایان خاطرنشان کرد: دغدغه‌ حمل و نقل، دغدغه‌ جدی است و امیدواریم نهادها و سازمان‌هایی که می‌توانند و یا طبق قانون وظیفه دارند، شهرداری تهران را در جهت انجام وظایف خود و افزایش خدمات‌رسانی یاری کنند.

همچنین حسن بیادی ــ نایب رییس شورای شهر تهران نیز در سخنانی گفت: شک نکنید که کاری که برای خدا انجام می‌شود ، هیچ کس نمی‌تواند خللی در آن ایجاد کند،  امیدوارم با کار خوب بتوانیم جوابگوی نامهربانی‌های دیگران باشیم.

گفتنی است، در پایان این مراسم قالیباف از تندیس ایستگاه که تصویر شهید «کلاهدوز» پرده برداری کرد و همچنین از مدیران اجرای طرح خطوط چهار مترو قدردانی کرد.