X
تبلیغات
کالج کارآفرینی تیوان

جوشهای سرسیاه از کجا میآیند؟چگونه درمان می شوند؟


جوش های سر سیاه یکی از تغییرات پوستی هستند که میتوانند ظاهری نازیبا را در پوست صورت ایجاد کنند.
● این منافذ آزاردهنده
قبل از رسیدن به سن بلوغ منافذ پوستی در دختران و پسران به یک اندازه است و اگر این منافذ با هم اختلافی داشته باشند به دلایل ژنتیکی است اما معمولا با هم تفاوتی ندارند اما بعد از بلوغ و بعد از ترشح هورمونها مخصوصا هورمون آندروژن، فعالیت بیشتری پیدا کرده و روی غدد چربی تاثیر مستقیم گذاشته و این غدد بزرگ و ترشح آنها بیشتر میشود. در مردان بعد از بلوغ ترشح این هورمون بیشتر از زنان است. به همین دلیل مردان پوست چربتری دارند. غیر از هورمون آندروژن که مهمترین عامل موثر در غدد چربی است، عوامل ژنتیکی هم سبب میشود تا افراد نسبت به این هورمون حساسیت بیشتری پیدا کنند.

● وقتی منافذ بسته میشود
منافذ پوستی حالتی طبیعی برای پوست است اما بزرگ یا کوچک بودن آنها بسته به عوامل هورمونی و استعداد ژنتیکی است. اما
انسداد این منافذ پوستی باعث میشود تا چربی بیش از حد بدن از آن خارج نشده و ترشحات در زیر پوست باقی بمانند و ایجاد عفونت کرده یا جوشهای چرکی را به وجود آورند بنابراین استفاده از مواد آرایشی و بهداشتی و کرمها بدون مشورت با پزشک برای پنهان کردن این منافذ نه تنها کار درستی نیست بلکه عاملی برای تشدید مشکلات پوستی است.

● راهی برای درمان
بهترین راه کاهش دادن اندازه این منافذ کم کردن تعریق و کاهش چربیسازی بدن است بنابراین میتوان بخشی از چربیسازی بدن را که تحت تاثیر رژیم غذایی است، با کاهش مصرف غذاهای چرب و سرخکردنی کاهش داد. کاهش تعریق راه دیگری برای کنترل اندازه این منافذ است اما بخشی که مربوط به هورمونیها و ژنتیک باشد، قابل تغییر نیست.
چرب بودن پوست را به طور موقت و نه دایم میتوان کنترل کرد. با شستشوی به اندازه و البته نه زیاد پوست یعنی روزی ۲ تا ۳ بار با صابونهای اسیدی میتوان کمی از چربی پوست را کاهش داد. شستشوی زیاد پوست سبب خشک شدن و فعالیت بیشتر غدد چربی و در نتیجه تولید چربی بیشتر میشود. پس از شستشو و در فواصل صابون زدن نیز میتوانید از لوسیونهای چربیزدا استفاده کرده و با پنبه روی منافذ بمالید. با افزایش سن و بعد از ۳۰ تا ۳۵ سالگی به طور طبیعی با کاهش فعالیت هورمونها از شدت تعریق و تولید چربی کاسته شده و این منافذ خود به خود کوچکتر میشوند.

● جوشهای سرسیاه
جوشهای سرسیاه اولین قدم ایجاد جوشهای جوانی در کسانی است که پوست چرب دارند و در سنین بلوغ به دلیل تغییرات هورمونی شایع هستند. جوشهای سرسیاه، جوشهای معمولی سربستهای هستند که به علت تنگی منافذ پوست به بیرون تخلیه نمیشوند. این جوشها به دلیل تجمع چربی به وجود آمده و در مردان شایعتر هستند.
جوشهای سرسیاه تحت عنوان کومودونهای باز اولین گام برای ایجاد جوش بوده و قبل از اینکه باکتریها خلل و فرج و روزنههای پوست را مورد حمله قرار دهند، تشکیل میشوند. بعد از آن ممکن است جوش قرمز و جوش چرکی ایجاد شده حتی به شکل کیست نمایان شود. افزایش بیش از حد چربی به مسدود شدن روزنههای پوستی منجر شده که متعاقبا به ایجاد تودهای از چربی منجر میشود که وقتی در معرض هوا قرار میگیرد به رنگ سیاه تبدیل میشود. استفاده از برخی کرمها و لوازم آرایشی حتی سبب بدتر شدن این جوشها میشود. در اثر افزایش هورمونها و عدم پاکسازی مناسب پوست، سلولهای مرده در روزنههای پوست تجمع مییابند و باعث مسدود شدن روزنه و عدم خروج چربی میشوند. آرایش کردن زیاد و استفاده بیش از اندازه از کرمها و ضدآفتابها هم تاثیر زیادی در بروز انسداد منافذ و جوشهای سرسیاه دارند.

● توصیههایی ضدجوش سرسیاه
پاکسازی منظم پوست، اولین شرط برای عدم به وجود آمدن این جوشها است. اگر پوست به خوبی تمیز نشود، آلودگیهای بیشتری جذب میکند و ابتدا جوشهایی به رنگ زرد و سپس سیاه ایجاد میشود. برای آرایش از فرآوردههای مخصوص پوست چرب استفاده کنید. پودرهای صورت برای پوست چرب به ویژه آنهایی که جوش میزنند، مناسبترند. پودرهای نرم و فشرده در این مورد بهترند. این پودرها چربی پوست را به خود جذب میکنند. میتوان در زیر آنها از لوسیونهای آرایشی بدون چربی استفاده کرد. پودرهای آرایشی نباید روی کرمها و پمادهای چرب استفاده شود. برای پاک کردن مواد آرایشی از صورت، بهترین راه شستشو با آب و صابون است. همچنین میتوان از شیرپاککن و لوسیونهای مخصوص پاک کردن مواد آرایشی هم استفاده کرد.