X
تبلیغات
کالج کارآفرینی تیوان

نماز جمعه آکسفورد

 

سایت روزنامه سیاست روز نوشت:‌

خانم «راحیل رضا» نویسنده کانادایی پاکستانی تبار 60 ساله، در اقدامی کم سابقه امام جماعت نماز جمعه جمعه گذشته در «مرکز فرهنگی اسلامی» شهر آکسفورد در انگلیس بود. وی همچنین علاوه بر امامت نماز جمعه، سخنرانی دو خطبه جمعه را ایراد کرد.

نماز جمعه آکسفورد

گفتنی است این نماز جمعه به امامت یک زن در حالی برگزار شد که تا چند روز دیگر یک کنفرانس بین المللی تحت عنوان «اسلام، راهی به جلو» در دانشگاه آکسفورد برگزار خواهد شد. این کنفرانس قرار است از یازدهم تا سیزدهم ژوئن آینده برگزار شود. این نماز جمعه به اصطلاح مقدمه و پیش زمینه ای برای آماده کردن مسلمانان برای آن کنفرانس به شمار می‌رود.

«مرکز فرهنگی اسلامی» شهر آکسفورد همچنین از مسلمانان زن و مرد که موافق مساوات و برابری بین دو جنس در اسلام هستند دعوت کرد که حضور با شکوهی در نماز جمعه این هفته داشته باشند اما گویا درخواست این مؤسسه مورد استقبال مسلمانان قرار نگرفت زیرا اخبار رسیده حاکی از آن است که این نماز جمعه نه تنها با شکوه نبوده بلکه با حضور تعداد بسیار کمی از نمازگزاران برگزار شد.

در پایان گفتنی است خانم «راحیل رضا» حدود پنج سال پیش نیز نماز جمعه مشابهی در شهر تورنتو، پایتخت کانادا برگزار کرد و پس از آن بلافاصله مورد تهدید افراد ناشناس قرار گرفت و ناگزیر از کانادا فرار کرد.

پس از آن طی گفتگویی رسانه ای گفت: من واقعا در حد یک امام جمعه نیستم بلکه با این کار فقط می‌خواهم به نمازگزاران یادآوری کنم که حدود 50 % از پیروان دین اسلام را هم زنان تشکیل می‌دهند.